مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) در عرصه تربیت و آموزش
مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) در عرصه تربیت و آموزش

آموزش

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام از بدو تشکیل، نسبت به آموزش مخاطبان خویش در داخل و خارج کشور اهتمام ورزیده است. آموزش های ارائه شده
از سوی مجمع را میتوان در موارد ذیل فهرست کرد:

1. آموزش رسمی و آکادمیک

مجمع از طریق مدارس تحت پوشش، دانشگاه بین المللی اهل بیت علیهم السلام و بورسیه کردن دانشجویان پیرو اهل بیت علیهم السلام در دانشگاه های دیگر جوانان شیعه کشورهای مختلف را تحت آموزش رسمی قرار میدهد.

2. آموزش های کاربردی

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام به منظور احیاء معارف اسلامی و گسترش فرهنگ خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام پس از شناسایی طلاب و فضلای کشورهای مختلف، آموزش های کاربردی و مورد نیاز را به آنان ارائه می کند.

3. دوره های شیعه‌شناسی و پاسخ به شبهات

مجمع همچنین با هدف بیمه نمودن پیروان اهل بیت علیهم السلام در مقابل تبلیغات منفی دشمنان دین، دوره های آموزشی شیعهشناسی و پاسخ به شبهات را در مناطق گوناگون برگزار می نماید.

در این دورهها که در قم و نیز شهرهای مناطق مرزی و محروم کشور تشکیل می شود، معلمان، طلاب، داشجویان و جوانان مستعد شرکت نموده و ضمن آشنایی با مبانی مذهب اهل بیت علیهم السلام در مقابل تبلیغات مسموم دشمنان حقیقت نیز بیمه می شوند.

4. ایجاد کرسی های شیعه شناسی و ارسال منابع مطالعاتی

با عنایت به اینکه در سالهای اخیر توجه بسیاری از نخبگان و مراکز علمی به مذهب اهل بیت علیهم السلام جلب شده است، مجمع تاکنون چندین کرسی شیعه شناسی در دانشگاه های مختلف جهان ایجاد نموده است.

مجمع همچنین منابع اصیل مورد نیاز را نیز در اختیار استادان این کرسیها و کتابخانه های این دانشگاه ها قرار داده است.

5. آموزش از راه دور

این آموزش از طریق لوح فشرده، سایت های اقماری پورتال بزرگ اهل بیت علیهم السلام، اتاق پالتاک مجمع و ارسال جزوات و کتب آموزشی صورت میپذیرد.

دانشگاه بین المللی اهل بیت علیهم السلام

دانشگاه بین المللی اهل بیت علیهم السلام مؤسسهای آموزشی ـ غیردولتی است که به وسیله مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در سال 8731 ش. تأسیس گردید.

ین دانشگاه به شناسایی، پذیرش و آموزش دانشجویان غیرایرانی و پیرو اهل بیت علیهم السلام در مقاطع تحصیلات تکمیلی(ارشد و دکتری) اهتمام میورزد و به منظور تسهیل ورود فارغالتحصیلان به مراکز دانشگاهی و فرهنگی کشور متبوع خود، مدرک رسمی به دانشآموختگان اعطاء می نماید.

دانشکده های این دانشگاه در حال حاضر در رشته های زیر اقدام به پذیرش و آموزش دانشجویان می نمایند:

1. تاریخ اسلام؛

2. حقوق خصوصی؛

3. حقوق جزا و جرمشناسی؛

4. کلام اسلامی؛

5. عرفان اسلامی.

همچنین تأسیس رشته روابط بین الملل نیز در دستور کار آینده مرکز قرار دارد.

این دانشگاه تاکنون دهها دانشجو از کشورهای عراق، ترکیه، یمن، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، هندوستان، چین، بنگلادش و مالی جذب نموده و و در رشته های فوقالذکر فارغ التحصیل کرده است.

همچنین به منظور استفاده بهینه از فضای مجازی و نیز بهره گیری از روشهای آموزشی نوین، واحد آموزش از راه دور این مرکز به زبان های عربی، انگلیسی و فارسی نیز راه اندازی شده است.

سایت اینترنتی این دانشگاه نیز با آدرس www.abu.ac.ir  قابل دسترسی است.

مدارس تحت پوشش

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام همچنین با تأسیس مدارس و مراکز آموزشی در کشورهای مختلف، اقدام به آموزش کودکان و نوجوانان خانوادههای پیرو اهل بیت علیهم السلام نموده است.


همکاری با دانشگاه ها

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام علاوه بر اقدامات مستقیم در رابطه با آموزش و پرورش نسل جدید، از ظرفیت مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دیگر نیز برای امور آموزشی و تربیتی استفاده می نماید.

تجهیز کتابخانه ها، معرفی استاد، برگزاری همایش و برپایی اردوهای آموزشی از جمله اقداماتی است که مجمع در راستای همکاری با دانشگاه ها انجام میدهد.

آموزش زنده اینترنتی

در همین راستا، مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام با راه اندازی گفتگوی اینترنتی (در محیط پالتاک) از سال 1385، و تولید و پخش صدها ساعت برنامه زنده و غیرزنده معارفی به زبان های عربی و انگلیسی، مسلمانان و پیروان اهل بیت علیهم السلام را در سراسر جهان تحت پوشش قرار داده است.

استادان این برنامه دارای مدارج اجتهاد یا دکترا بوده، در زمینه های مختلف اسلامی و تربیتی از چهرههای شناخته شده حوزه و دانشگاه محسوب می شوند.

همچنین برگزاری این کلاسها باعث شده است که برخی از استادان مذکور، سفرهای تبلیغی خود را کاهش داده و در وقت و هزینه خود و شاگردانشان صرفهجویی قابل توجهی بنمایند.

با درخواست برخی از نخبگان شیعه در نقاط مختلف جهان انجام دوره های آموزشی به شکلSingle Course Online نیز در دستور کار پالتاک مجمع قرار گرفته است.

آموزش زنده اینترنتی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام ظرفیت این را دارد که به شکل یک «دانشگاه مجازی» توسعه یابد.

تجهیز کتابخانه ها

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در راستای حمایت فرهنگی از شیعیان، تاکنون بیش از صدها کتابخانه را در مناطق مختلف جهان و نیز مناطق مرزی ایران، مورد حمایت و تجهیز قرار داده است.

نام کشورهایی که این کتابخانه ها درآن قرار دارند عبارت است از:

آسیا ـ 18 کشور

افغانستان ـ اندونزی ـ ایران ـ بحرین ـ بنگلادش ـ پاكستان ـ تاجیكستان ـ تایلند ـ تركمنستان ـ جامو ـ سریلانكا ـ عراق ـ فیلیپین ـ كشمیر ـ لبنان ـ مالزی ـ مغولستان ـ هندوستان.

آفریقا ـ 9 کشور

آفریقای جنوبی ـ بوركینافاسو ـ تانزانیا ـ زیمبابوه ـ کنگو برازاویل ـ کنگو کینشازا ـ كنیا ـ گینه كوناكری ـ مصر.

اقیانوسیه ـ 1 کشور

نیوزلند.

آمریکا ـ 5 کشور

آرژانتین ـ ایالات متحده ـ شیلی ـ کلمبیا ـ مكزیك.

اروپا ـ 8 کشور

آذربایجان ـ آلمان ـ بوسنی و هرزگوین ـ تاتارستان (جمهوری خودمختار) ـ تركیه ـ روسیه (جمهوری فدراتیو) ـ رومانی ـ گرجستان.


حمایت های علمی و اعطای بورس تحصیلی

با توجه به نقش تولید علم و نیروی انسانی متخصص و کارآمد در جهت توسعه زیرساخت ها ی علمی و معنوی پیروان اهل بیت علیهم السلام، اعطای بورس تحصیلی، ایجاد فرصت مطالعاتی و حمایت از پایان نامه های دانشگاهی دانشجویان غیرایرانی، در برنامه مجمع قرار دارد.

این بورسیه ها در رشته های ی است که در دانشگاه اهل بیت علیهم السلام تدریس نمی شوند.


اردوهای علمی ـ فرهنگی

جمهوری اسلامی ایران با داشتن مراقد مطهر پیشوایان دینی و جاذبههای تاریخی، تمدنی و مذهبی بسیار ارزشمند، همواره مورد توجه مسلمانان و دینمداران جهان بوده است؛ آنگونه که سفر به این کشور، آرزوی هر مسلمان شیعهای محسوب می شود.

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام با غنیمت شمردن این فرصت خدادادی ، اردوهایی را برای پیروان اهل بیت علیهم السلام از کشورهای مختلف سازماندهی می کند تا این عاشقان معارف ناب، علاوه بر بهره مندی از جو معنوی موجود در اماکن زیارتی ایران، از فرصت آموزشی کوتاهمدتی نیز استفاده کنند.

استادان این دوره های آموزشی، همگی از فرهیختگان سطح بالای حوزه و دانشگاه و صاحبان کرسی در حوزه علمیه قم یا مشهد هستند که کلاسها را اداره می کنند.

تاکنون هزاران نفر از دختران، پسران و بزرگسالان مسلمان ضمن شرکت در این اردوها با معارف قرآن و عترت شدهاند. 

 

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
2+6=? کد امنیتی