حوزه دبیرکل

 

 

 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع):

آیت الله رضا رمضانی

 

Ramezani.jpg

 

 رضا رمضانی گیلانی در اسفند سال ۱۳۴۲ شمسی در خانواده ای مذهبی در شهر رشت متولّد شد. وی از سال ۱۳۵۹ در کنار دروس دبیرستان، تحصیلات مقدّماتی حوزه را آغاز کرد و تا مرداد سال ۱۳۶۳ ادبیات عرب و بخشی از دروس سطح را در حوزه علمیه رشت گذراند. سپس عازم مشهد شد و تا تیرماه سال ۱۳۶۶ به مدّت چهار سال نزد اساتید برجسته مشهد کسب علم نمود. پس از آن برای گذراندن سطوح عالی و اجتهاد به قم هجرت کرد و تا سال ۱۳۸۰ خارج فقه و اصول، فلسفه، کلام، عرفان، تفسیر و علوم قرآنی را نزد اساتید بزرگ حوزه آموخت. از سال ۱۳۶۹ در دانشگاه‌­های گیلان، قم و کرج به تدریس کلام (اسلامی و جدید)، تفسیر، فلسفه، اخلاق، فقه، علم الحدیث، متون ادبی و تاریخ اسلام اشتغال داشت و در سال ۱۳۷۳ با دفاع از رساله «اسماء الهی در قرآن و عرفان» و کسب نمره عالی از دانشکده تربیت مدرّس دانشگاه قم در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شد. عنوان رساله دکتری ایشان نیز «اخلاق جهانی از دیدگاه هانس کونگ و علامه طباطبایی» می‌باشد. تدریس مستمر دروس حوزوی از سال ۱۳۶۱ تاکنون، مشاوره و راهنمایی رساله­‌های ارشد و دکتری دانشگاه و حوزه، نگارش مقالات فراوان و چاپ بیش از ۵۰ جلد کتاب به زبان­‌های مختلف از دیگر فعّالیت­‌های علمی ایشان است.

وی از سال ۱۳۸۰ به مدت ۴ سال نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه کلان‌شهر کرج را عهده دار بود و در تیرماه ۱۳۸۵ ریاست مرکز اسلامی وین در اتریش را پذیرفت.

در سال ۱۳۸۵ پس از تأیید درجه اجتهاد توسط فقهای شورای نگهبان، با آرای مردم شریف استان گیلان، به دوره چهارم مجلس خبرگان راه یافت و در دوره پنجم نیز بار دیگر منتخب مردم بود.

ایشان در اردیبهشت سال ۱۳۸۸، در ۴۶ سالگی، از سوی مرجعیت عالی شیعه حضرت آیت الله العظمی خامنه­‌ای مدّ ظله العالی، به عنوان امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ در آلمان منصوب شد و تا شهریور ۱۳۹۷ به ترویج فرهنگ قرآن و ثقلین در اروپای مرکزی اشتغال داشت. وی همچنین از سوی بسیاری از مراجع معظّم تقلید در امور حسبیّه مأذون می‌­باشد.

در مهرماه ۱۳۸۹ به اتفاق آراء به ریاست هیأت علما برای نظارت و داوری اتحادیه مراکز شیعه در آلمان برگزیده شد و در سال ۱۳۹۳ به ریاست اتحادیه اروپایی علماء و تئولوگ‌های شیعه انتخاب گردید. وی به مدت ۱۰ سال با مؤسسه کاتولیک دانشگاه سوربن فرانسه جلسات دیالوگ ادیان داشت و در سال ۱۳۹۲ با عنایت الهی موفّق به تأسیس حوزه علمیه هامبورگ گردید.

ایشان پس از بازگشت به ایران به تدریس حکمت و خارج فقه اشتغال یافت و در ۹ شهریور ۱۳۹۸ با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان دبیر کل مجمع جهانی اهل‌ بیت (علیهم السلام) منصوب گردید.

 

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
2+6=? کد امنیتی